We’re always looking for ways to eat better and save money.  At Shane Diet & Fitness Resorts, our weight loss camp for adults, did a fun little experiment for a quick snack bar that that tastes just like the real thing you’d find at the grocery store.  Take a look at the recipe we used for a homemade version of a “KIND” bar.

This recipe is great!  It really tastes just like a KIND Bar, and instead of paying $1.50 per bar, Monica Matheny, the author of the post, estimates the cost around $0.44 per bar, which is a huge savings!

This recipe makes 20 bars, so you can wrap them individually in parchment paper and pop them in the freezer for later use.   These make a tasty snack or quick breakfast on the go.  They are also a great source of heart-healthy fat found in nuts, they contain protein, fiber, and less sugar than many other bars out there. Can it get any better than that? Take some time to have a little fun in the kitchen – find recipes for some of your favorite healthy snacks, try them at home and tell us how they turned out!

KIND-Bars Weight Loss Camp KIND Bar Kitchen Experiment

Our adult weight loss camp made their own version of KIND Bars. See before, during and after!